fbpx

Ile kosztuje reklama na facebooku? Cennik

Wiele firm, chcąc zwiększyć swoją popularność na Facebooku oraz w całej sieci, pozyskać nowe polubienia czy zwiększyć obroty samej firmy inwestuje w kampanie reklamowe na tym portalu społecznościowym. Często jednak zastanawiamy się, ile właściwie kosztuje płatna promocja i czy się ona opłaca. Choć jednej uniwersalnej odpowiedzi na takie pytania tak naprawdę nie ma, a konkretny cennik za całość usług reklamowych na Facebooku niestety nie istnieje, można dowiedzieć się, jaki potencjalnie nakład pieniężny warto przeznaczyć na taką kampanię, a także co on może oznaczać dla jej powodzenia.

Reklama na facebooku, którą dopasowujemy do siebie

Osoby profesjonalnie zajmujące się tworzeniem reklam na Facebooku oraz prowadzeniem kampanii na tym portalu nie chcą podawać konkretnych cenników, jakie można by uznać za wiarygodne. Wszystko to wynika z prostej przyczyny, a w zasadzie zalety tej witryny – Facebook jest po prostu zbyt elastyczny pod tym względem. To klient tak naprawdę decyduje, ile chce wydać na swoją reklamę. Kwoty natomiast mogą sięgać od w zasadzie dwóch złotych do nawet kilkuset tysięcy.

Taki model sprzedaży często niestety sprawia, że klienci czują się zagubieni oraz zdezorientowani. Przyzwyczajeni jesteśmy do konkretnych cenników w telewizji czy w radiu, gdzie jak na tacy otrzymujemy konkretną kwotę, jaką mamy zapłacić. Co warto jednak podkreślić, profesjonalnie przeprowadzona reklama na Facebooku może być stosunkowo tańsza niż ta w mediach tradycyjnych, a jednocześnie szybko mierzalna dzięki narzędziom udostępnianym przez ten portal społecznościowy.

Co rzutuje na cenę reklamy na facebooku?

baterie facebooka - reklama na facebooku
W pierwszej kolejności warto zadać sobie pytanie, do czego dążymy w prowadzeniu reklamy na Facebooku. Jeżeli naszą intencją jest na przykład uzyskanie tysiąca polubień, to powinniśmy od razu przygotować się na to, że koszt takiej reklamy będzie o wiele większy niż gdybyśmy oczekiwali stu czy dwustu nowych użytkowników odwiedzających nasz fanpage. Oczywiste jest, że lokalny start-up czy wielotysięczne przedsiębiorstwo będzie mieć odmienne cele w prowadzonej kampanii, a zatem – zupełnie inny cennik generowany na podstawie danych na temat firmy.

Poza tym można wymienić wiele czynników, które mogą mieć wpływ na to, jaki cennik otrzymamy koniec końców od Facebooka. Wśród tych ustawień reklam można wymienić między innymi:

 • dobór grupy docelowej – jeżeli wybrana przez nas grupa będzie zbyt szeroka, to automatycznie cennik reklamy na Facebooku wzrasta, gdyż odbiorcy nie są dość dobrze sprecyzowani, a więc jest szansa, że nasza oferta trafi do osób nie do końca zainteresowanych naszą branżą; niestety, również wybranie zbyt wąskiej grupy docelowej może skutkować tym samym z powodu zbyt małego zaangażowania odbiorców w reklamę;
 • konkurencja – jako że Facebook pokazuje swoim użytkownikom tylko określoną ilość reklam w ciągu dnia, cena za na przykład kliknięcie może zmieniać się w zależności od tego, ile firm chce dotrzeć do tych odbiorców lub też jak duża jest grupa docelowa, którą ustaliliśmy;
 • rodzaj urządzenia, na jakim pojawia się reklama – zazwyczaj cennik reklamy na urządzenia stacjonarne jest wyższy niż w przypadku urządzeń mobilnych, choć nie należy tego z góry zakładać.

Ustal cel reklamy!

Do jednych z najważniejszych czynników wpływających na ostateczny cennik reklamy na Facebooku należy wybór celów kampanii na tym portalu społecznościowym. Można wymienić wśród nich dwie podstawowe kategorie: rozpoznawalność oraz rozważanie zakupu. Pierwsza z nich odnosi się przede wszystkim do generowania możliwe dużej liczby wyświetleń, co pozwoli w jak najbardziej efektywny sposób stworzyć świadomość marki wśród konsumentów. Z kolei druga z tych kategorii dotyczy już dalszych etapów promocji skupiających się przede wszystkim na podniesieniu wyników sprzedaży, zwiększenia ilości leadów czy instalacji aplikacji. Wśród celów rozpoznawalności wymienia się dwa podstawowe rodzaje:

 • rozpoznawalność marki – wybierając tę opcję, mamy pewność, że algorytmy Facebooka postarają się wysłać naszą reklamę do osób najbardziej zainteresowanych naszą branżą, u których istnieje duże prawdopodobieństwo, że po obejrzeniu reklamy zapamiętają ją na dłuższy czas;
 • zasięg – służy przede wszystkim do budowania świadomości istnienia danej marki u potencjalnych odbiorców, jego zadaniem jest wysłanie reklamy do możliwie jak największej grupy użytkowników portalu Facebook przy zachowaniu jak najniższych kosztów; jest o wiele częściej używany niż cel rozpoznawalność marki.

W drugiej z wymienionych już podstawowych kategorii – rozważanie zakupu – wyszczególnia się przede wszystkim takie cele, jak:

 • ruch – niezwykle popularny, a jednocześnie efektywny – ma za zadanie generować jak najwięcej kliknięć kierujących danego użytkownika do naszej witryny lub też innego wskazanego przez nas miejsca;
 • aktywność – dotyczy przede wszystkim zwiększenia polubieni strony, reakcji na zaproszenia na wydarzenia czy aktywności dotyczącej konkretnych postów (inaczej posty sponsorowane);
 • instalacja aplikacji – ten cel w reklamie na Facebooku ma za zadanie zwiększenie liczby internautów, którzy zakupią naszą aplikację – wszystko poprzez kliknięcie linku, który przeniesie ich do odpowiedniego sklepu;
 • pozyskanie kontaktów – czyli inaczej leadów – adresów email czy telefonów, wymaga to jednak stworzenia dodatkowego formularza dla klientów;
 • wiadomości – po wyborze tego celu nasza reklama na Facebooku będzie miała za zadanie zachęcić użytkowników do bezpośredniego kontaktu z nami poprzez aplikację Messenger;
 • wyświetlenia filmu – właśnie on będzie generować reklamy wideo w taki sposób, aby jak najniższym kosztem jak najwięcej użytkowników wyświetliło materiał na czas dłuższy niż dziesięć sekund.

Przyjmuje się, że cennik reklamy na Facebooku waha się w kwotach od czterdziestu groszy do czterech złotych za jedną konwersję, czyli zrealizowany cel. Wiele jednak zależy oczywiście od wymienionych już czynników.

Sprawdź swoją reklamę prosto i szybko!

Różnorodnością i plastycznością cennika reklam na Facebooku nie należy się zniechęcać. Algorytmy tego portalu dużą część pracy wykonują za nas, my tak naprawdę musimy zadecydować, która opcja będzie dla nas, a właściwie dla naszej firmy najkorzystniejsza. Tutaj warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy podpowiedzą, jaki wariant dla danej branży i potrzeb przedsiębiorstwa będzie zwyczajnie najlepszy pod kątem marketingowym.

Co warto również w tym momencie dodać, reklama na Facebooku powinna być prowadzona w sposób ciągły, a sam portal udostępnia użytkownikom narzędzie, dzięki któremu mają oni możliwość sprawdzania jej efektywności na bieżąco. Jest nim Wskaźnik trafności. Właśnie on w skali od jeden do dziesięciu podpowie, w jakim stopniu dana reklama jest skuteczna. Bierze pod uwagę kilka czynników:

 • ilość kliknięć w reklamę;
 • ilość polubieni oraz innych pozytywnych reakcji;
 • liczbę odpowiedzi negatywnych.

Należy jednak zaznaczyć, że wskaźnik ten będzie widoczny w ustawieniach dopiero po przekroczeniu pięciuset wyświetleń reklamy na Facebooku. Może on podpowiedzieć nam, czy czegoś nie należałoby zmienić w reklamie, czy jest może nietrafiona lub po prostu zbyt długo już jest w sieci i należałoby ją w jakiś sposób poprawić.

Narzędzie promocji, które kontrolujesz

Podsumowując, reklama na portalu Facebook odbywa się w formie aukcji, na której ostateczny cennik ma wpływ wiele z wymienionych czynników. Dodatkowo zaliczyć do nich można również czas, w jakim uruchamiamy kampanię – jeśli jest to na przykład okres przedświąteczny, to można z góry założyć, że koszty uzyskania konwersji będą wyższe, gdyż wiele osób chce w tym czasie promować swoje produkty.

Tworząc kampanię reklamową na Facebooku, warto cały czas obserwować jej efektywność i w razie niepowodzeń zmieniać ją czy też może lepiej dobrać cele lub grupę docelową, do której kierujemy przekaz. W ciągu tak naprawdę kilku miesięcy, poprzez statystyki portalu przekonamy się, czy budżet, jaki wykorzystujemy na promocję, odpowiada efektom. W ten sposób koniec końców możemy stworzyć skuteczne narzędzie do promowania własnej firmy.

Cennik reklamy na facebooku

Stworzenie lub ulepszenie fanpage
Wprowadzenie wszystkich danych firmy na profil
Obsługa studia graficznego
Stworzenie profesjonalnych tekstów opisowych fan page’a
Opracowywanie wydarzeń związanych z działalnością Klienta
i ich promocja w ramach przekazu firmy
Przeszukiwanie zasobów Internetu pod kątem ciekawostek branżowych, oraz atrakcyjnych informacji na temat firmy
Tworzenie i zamieszczanie postów na fanpage (tygodniowo)
Pozyskiwanie fanów
Obsługa konkursów tematycznych
Reklamy ADS
Wybieram
Plan 1
Cena:  299 zł/mc
2
Nie
Budżet
do ustalenia
Plan 2
Cena: 399 zł/mc
4
1
Budżet
do ustalenia
Plan 3
Cena:499 zł/mc
6
2
Budżet
do ustalenia
Plan 4
Cena: 599 zł/mc
8
3
Budżet do ustalenia

Podane ceny są cenami netto, należy doliczyć do nich 23% podatku VAT.

Plan 1 Plan 2 Plan 3 Plan 4
Cena: 299 zł/mc Cena: 399 zł/mc Cena: 599 zł/mc Cena: 599 zł/mc
Stworzenie lub ulepszenie fanpage
Wprowadzenie wszystkich danych firmy na profil
Obsługa studia graficznego
Stworzenie profesjonalnych tekstów opisowych fan page’a
Opracowywanie wydarzeń związanych z działalnością Klienta
i ich promocja w ramach przekazu firmy
Przeszukiwanie zasobów Internetu pod kątem ciekawostek branżowych, oraz atrakcyjnych informacji na temat firmy
Tworzenie i zamieszczanie postów na fanpage (tygodniowo)
2 4 6 8
Pozyskiwanie fanów
Obsługa konkursów tematycznych
1 2 3 4
Reklamy ADS
Budżet do ustalenia Budżet do ustalenia Budżet do ustalenia DO USTALENIA

Podane ceny są cenami netto, należy doliczyć do nich 23% podatku VAT.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami!

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych
  Wyrażam zgodę na kontakt marketingowy

  Ta strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych. Korzystając z niej bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej, będą one zapisywane w pamięci urządzenia.